Za dotaz nic nedáte
Váš e-mail:
Váš telefon:
Město/obec:*
Vzkaz:

Jak na zateplení domu

29. listopadu 2016

zatepleni-domuZateplit dům lze několika způsoby. Je jen na vás, jaký si zvolíte. Způsoby jsou některé více, jiné méně kvalitní, a stejně tak jsou různě drahé. Přibližme si stručně jednotlivé varianty zateplení, jejich výhody a nevýhody.

 

Teď popíšeme stručně způsoby zateplení fasády domu. Příště se budeme věnovat zateplení stropu.

Izolace fasády

Je možné ji aplikovat na jakýkoliv dům. Jedná se o poměrně dlouhý a finančně nákladný způsob izolace. Doba realizace se na rodinném domu pohybuje od 3 do 6 týdnu. Cena se pohybuje od 800 Kč/m² do 1800 Kč/m². Návratnost této investice se pohybuje v rozmezí 20-30 let. K izolaci domu se používají zejména dva systémy:

Kontaktní fasáda

Lepená přímo na původní podklad (fasádu) a zafixována hmoždinkami a poté finálně upravena fasádní omítkovinou. Na kontaktní fasádu se používají především dva hlavní materiály, a to:

Polystyrenové desky – Jedná se o polyuretanovou pěnu formovanou do desky a následně lepenou na fasádu. Hlavní výhoda tohoto materiálu je, že prostupnost tepla U je velmi malá, avšak jedná se o difuzně uzavřený systém (vzduchově nepropustný). Především v chladných měsících se toto může stát nevýhodou, protože se méně větrá a může docházet ke zvýšení vlhkosti v interiéru a vzniku plísní.

Minerální vata – Jak vyplývá již z názvu, jedná se o minerální kamennou vatu lisovanou do desek, aplikovanou na dům. Používá se ve většině případů na izolaci starších domů s větší vlhkostí. Výhodou je vzdušnost systému, který předchází zadržování vlhkosti uvnitř domu. Nevýhodou je nižší prostupnost tepla U a vyšší pořizovací cena – cca o 20 %-40 % než u polystyrenových desek.

Provětrávaná fasáda

Je aplikována na dům pomocí systému ocelových profilů, do kterých se vkládá minerální vata. Pak se instaluje druhý systém ocelových profilů, na který je připevněna difuzní fólie a následně se dělá finální úprava dle vlastního výběru (obložení dřevem, fermacellové desky atd.). Jedná se o nejlepší řešení pro staré domy s problematickou vlhkostí. Cena se ovšem pohybuje o 20 %-30 % výše než u lepené minerální vaty.