Zateplit dům lze několika způsoby. Je jen na vás, jaký si zvolíte. Způsoby jsou některé více, jiné méně kvalitní, a stejně tak jsou různě drahé. Přibližme si stručně jednotlivé varianty zateplení, jejich výhody a nevýhody.
Teď popíšeme stručně způsoby zateplení fasády domu. Příště se budeme věnovat zateplení stropu.
Je možné ji aplikovat na jakýkoliv dům. Jedná se o poměrně dlouhý a finančně nákladný způsob izolace. Doba realizace se na rodinném domu pohybuje od 3 do 6 týdnu. Cena se pohybuje od 800 Kč/m² do 1800 Kč/m². Návratnost této investice se pohybuje v rozmezí 20-30 let. K izolaci domu se používají zejména dva systémy:
Lepená přímo na původní podklad (fasádu) a zafixována hmoždinkami a poté finálně upravena fasádní omítkovinou. Na kontaktní fasádu se používají především dva hlavní materiály, a to:
Polystyrenové desky – Jedná se o polyuretanovou pěnu formovanou do desky a následně lepenou na fasádu. Hlavní výhoda tohoto materiálu je, že prostupnost tepla U je velmi malá, avšak jedná se o difuzně uzavřený systém (vzduchově nepropustný). Především v chladných měsících se toto může stát nevýhodou, protože se méně větrá a může docházet ke zvýšení vlhkosti v interiéru a vzniku plísní.
Minerální vata – Jak vyplývá již z názvu, jedná se o minerální kamennou vatu lisovanou do desek, aplikovanou na dům. Používá se ve většině případů na izolaci starších domů s větší vlhkostí. Výhodou je vzdušnost systému, který předchází zadržování vlhkosti uvnitř domu. Nevýhodou je nižší prostupnost tepla U a vyšší pořizovací cena – cca o 20 %-40 % než u polystyrenových desek.
Je aplikována na dům pomocí systému ocelových profilů, do kterých se vkládá minerální vata. Pak se instaluje druhý systém ocelových profilů, na který je připevněna difuzní fólie a následně se dělá finální úprava dle vlastního výběru (obložení dřevem, fermacellové desky atd.). Jedná se o nejlepší řešení pro staré domy s problematickou vlhkostí. Cena se ovšem pohybuje o 20 %-30 % výše než u lepené minerální vaty.